Kolejny przegląd techniczny i kolejna pieczątka w dowodzie rejestracyjnym. Co zrobić, gdy zabraknie miejsca na kolejne wpisy stacji kontroli pojazdów?
Przegląd techniczny to coroczny rytuał związany z użytkowaniem samochodu. Ustawodawca nakłada na użytkowników aut obowiązek dbania o ich odpowiedni stan techniczny. Ten sprawdzany jest co roku podczas przeglądu technicznego. Dotyczy to pojazdów, które skończyły dwa lata. Bez względu na rodzaj pojazdu - czy będzie to miejski Seat Ibiza, czy SUV taki, jak Seat Ateca - trzeba będzie wybrać się nim do stacji kontroli pojazdów.
Jakie elementy samochodu są kontrolowane podczas przeglądu?- stan hamulców. Na specjalnym stanowisku rolkowym mierzona jest siła hamowania, jak również jej rozkład na poszczególne koła,
- ustawienie świateł i sprawność wyposażenia elektrycznego,
- układ kierowniczy i zawieszenie pod kątem luzów oraz ustawienie zbieżności kół,
- stan amortyzatorów,
- stan ogumienia,
- emisja spalin i głośność układu wydechowego,
- ewentualne wycieki płynów, takich jak olej,
- serwisanci sprawdzają także elementy wyposażenia dodatkowego takie jak: gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, klakson.
Po dokonaniu oględzin samochodu diagnosta może zwrócić uwagę na pewne niedociągnięcia oraz zobowiązać kierowcę do usunięcia usterek. Jeśli wszystko jest w porządku, wbije on pieczątkę do dowodu rejestracyjnego.
Co jednak jeśli w dowodzie rejestracyjnym skończyło się miejsce na nowe wpisy?
Jeszcze do niedawna oznaczało to konieczność wymiany dokumentu na nowy. Wiązało się to z koniecznością odwiedzenia wydziału komunikacji i przynajmniej z kilkudniowym oczekiwaniem na nowy dokument. Od niedawna obowiązują jednak nowe przepisy. Na ich mocy właściciele wszystkich aut przechodzących przegląd techniczny po 4 grudnia 2020 r. otrzymują zaświadczenie potwierdzające szczęśliwe przejście procedury, nawet jeśli w dowodzie rejestracyjnym nie ma miejsca na nowy wpis z pieczęcią.
Kierowca na zasadzie pełnej dobrowolności może wnioskować o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego, ale nie musi tego robić pod żadnym rygorem czasu.
Warto zaznaczyć, że aktualnie kierujący pojazdem nie musi też przy sobie posiadać dowodu rejestracyjnego. W razie drogowej kontroli policjanci mają możliwość elektronicznego sprawdzenia danych dotyczących pojazdu, jak również tego, czy ma on ważny przegląd techniczny.
Czy oznacza to, że dowód rejestracyjny jest już kompletnie zbędnym dokumentem?
Niestety nie. Warto mieć go przy sobie. W razie nawet niewielkiej kolizji zawarte w nim dane będą konieczne do spisania oświadczenia dla firmy ubezpieczeniowej. By jednak nie nosić przy sobie tradycyjnego dokumentu, można go ściągnąć na swojego smartfona przy użyciu aplikacji mObywatel. W niej zresztą od niedawna możemy też przechowywać inny dokument w wersji wirtualnej. To prawo jazdy. Możemy się nim posługiwać na terenie całego kraju. Za granicą bezwzględnie należy jednak mieć przy sobie tradycyjny plastikowy dokument.
Wracając jeszcze do dowodu rejestracyjnego. Są sytuacje, w których nie wystarczy nam jego elektroniczna wirtualna odmiana. Wybierając się na przegląd techniczny, koniecznie trzeba mieć przy sobie papierowy dokument. Inaczej dokonanie przeglądu będzie niemożliwe i to mimo, że nie ma już obowiązku umieszczania w dokumencie nowej pieczęci.
Oznacza to, że w razie zapodziania dowodu rejestracyjnego, trzeba będzie wyrobić nowy dokument, nawet jeśli dysponujemy jego elektroniczną wersją w aplikacji mObywatel.
Jakie dokumenty należy przygotować chcąc wyrobić nowy dowód rejestracyjny?
- kartę pojazdu,
- zaświadczenie o ważnym przeglądzie technicznym,
- dowód uiszczenia opłaty za nowy dokument,
- wniosek o wydanie nowego dokument.
Warto przy sobie mieć także własny dowód osobisty oraz ważną polisę OC.
Wydanie nowego dokumentu to koszt 54 zł. Do kwoty tej należy doliczyć jeszcze 17 zł opłaty skarbowej oraz 50 groszy opłaty ewidencyjnej.
Zniesienie konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego może sprawić, że przeoczymy datę kolejnego obowiązkowego przeglądu technicznego. Warto więc sprawdzić w stacji kontroli technicznej pojazdów czy w ewidencji figuruje właściwy, aktualny numer telefonu użytkownika pojazdu. Jeśli tak, można być spokojnym. System, z odpowiednim wyprzedzeniem wyśle na ten numer wiadomość SMS z przypomnieniem o obowiązku wizyty w stacji kontroli.