Serwis eksploatacyjny samochodu to spory wydatek i dodatkowy obowiązek, jaki spoczywa na kierowcach. Wymiana opon, płynów czy oleju silnikowego zwiększają koszty eksploatacji pojazdu. Często są więc odkładane na ostatnią chwilę. Wychodzimy z założenia, że jeśli pojazd funkcjonuje poprawnie, to nie ma konieczności jego serwisowania. Tymczasem taki pogląd wynika z braku wiedzy związanej z funkcjonowaniem mechaniki pojazdowej. Najczęściej jest tak, że wymiana wielu elementów w samochodzie związana jest ze zwiększeniem żywotności pojazdu oraz bezpieczeństwa pasażerów. Nie warto więc odkładać tego na później. W tym artykule zajmiemy się omówieniem zagadnienia, jakim jest konieczność wymiany oleju silnikowego oraz jakie jest zastosowanie tego produktu?
Olej w samochodzie odpowiedzialny jest za smarowanie ruchomych części silnika w szerokim zakresie temperatur, odprowadzanie ciepła z tłoków, panewek wału korbowego czy wirnika turbosprężarki, uszczelnianie elementów silnika (np. tłoków, cylindrów, pierścieni), co zapewnia silnikowi m.in. odpowiednią kompresję, utrzymanie silnika w czystości oraz ochronę przed korozją. Dzięki niemu w silniku nie odkładają się substancje dostarczane z komór spalania. Jedną z substancji, która zanieczyszcza olej jest sadza. Olej odpowiada za rozproszenie się sadzy i neutralizacje zanieczyszczeń w silniku. Jego jakość i trwałość zależy jednak od wielu czynników, takich jak jakość paliwa, stopień i warunki eksploatacji silnika czy wysoka temperatura i obciążenia mechaniczne. Pod wpływem tych czynników olej traci swoje właściwości i parametry.
Jeśli nie dokonamy w porę wymiany oleju to jego przepływ się pogarsza, w silniku pojawiają się osady, a to prowadzi do szybszego zużycia się silnika, awarii turbosprężarki, czy zablokowania zaworu EGR. Olej więc należy wymieniać najpóźniej co 15 tysięcy kilometrów. Częsta wymiana oleju znacznie zwiększa żywotność silnika. Jeśli planujemy jeździć autem dłużej, warto olej zmieniać nawet częściej, to zapewni nam skuteczną przydatność eksploatacyjną silnika i jego zwiększoną ochronę.
Często sądzimy, że wymianę oleju możemy wykonać samodzielnie. Istnieje jednak wiele argumentów, dla których wymiana oleju w serwisie SEAT Autorud może być dla nas bardziej korzystna. Najczęstsze pomyłki, które popełniamy, gdy sami wymieniamy olej, to nalanie zbyt dużej ilości oleju niż przewiduje instrukcja pojazdu, co skutkuje awarią silnika. Mniejsza ilość oleju jest również niekorzystna dla pojazdu, ponieważ istnieje wówczas ryzyko, że elementy jednostki napędowej nie będą odpowiednio smarowane. Serwis Seat Autorud jest w stanie zapewnić odpowiednie warunki do wymiany oleju silnikowego, dzięki czemu unikniemy różnego rodzaju wycieków i plam pod pojazdem.
Wymiana oleju w autoryzowanym serwisie SEAT Autorud to gwarancja przede wszystkim odpowiedniego doboru oleju do modelu pojazdu, co zapewni optymalną ochronę silnika i dobrą kondycję jednostki napędowej. Profesjonalny serwis zadba również o wymagany poziom oleju w zbiorniku. Wraz z wymianą oleju najczęściej wymianie podlega również filtr powietrza, oleju i paliwa. Pozwala to usunąć z silnika zbędne zanieczyszczenia i przywrócić optymalne warunki pracy. Dodatkowo profesjonalny serwis ma możliwość wykonania odpowiedniej utylizacji zużytego oleju, co często nie jest możliwe w przypadku samodzielnej wymiany. Dzięki wybraniu serwisu SEAT Autorud unikniemy nie tylko poważnych pomyłek, ale także zyskamy mnóstwo czasu i pewności, że auto będzie sprawnie funkcjonowało po wykonaniu wymiany oleju.