Wsiadasz do swojego samochodu, włączasz nawigację, która pokazuje kilkaset kilometrów do celu, i już wiesz, że po przejechaniu całego dystansu Twoja prawa noga będzie błagała o masaż. Coraz większa liczba autostrad i dróg ekspresowych sprawia, że pokonujemy bardzo długie proste odcinki. Przemieszczanie się autem ze stałą prędkością niemalże bez operowania pedałem gazu powoduje, że Twoja prawa noga ustawiona w stałej pozycji może dosłownie zdrętwieć. Na szczęście historia ludzkości pokazuje, że zawsze, kiedy pojawia się problem, ktoś znajduje jego rozwiązanie. Nie inaczej jest w tym przypadku. Tak właśnie powstał tempomat – Twój pomocnik na długie podróże.
Podobnie jak w wielu urządzeniach utrzymujących stałą wartość, na przykład temperaturę w piekarniku, tak samo działanie tempomatu polega na realizowaniu funkcji regulatora typu PID. Odbywa się to na zasadzie ciągłego porównywania aktualnej prędkości jazdy z prędkością „zleconą” przez kierowcę. Wejściowymi parametrami układu sterowania prędkością jazdy są czujniki położenia pedałów przyspieszenia, hamulca, a także sygnał zawierający aktualną prędkość samochodu i sygnały z przycisków tempomatu umieszczonych w kabinie. Urządzenie zaczyna pracę od sygnału od kierowcy, który załącza jego mechanizmy i utrzymuje prędkość niezależnie od nachylenia terenu.
Niewiele zakrętów, stała prędkość i monotonia jazdy. Drogi szybkiego ruchu, mimo wielu zalet, sprawiają, że za kierownicą bywa po prostu nudno i niewiele się dzieje. Jakie zatem korzyści wynikają ze stosowania tempomatu? Przede wszystkim urządzenie uwalnia kierowcę od męczącego w dłuższych podróżach nieustannego wciskania pedału gazu. Każdy, kto choć raz przejechał samochodem kilkuset kilometrową trasę wie, jakie to uciążliwe. Im bardziej dokucza nam czas spędzony w niewygodnej pozycji, tym mniej jesteśmy skoncentrowani. Dlatego stosowanie tempomatu na prostych i długich odcinkach to nie tylko bardzo komfortowe rozwiązanie, ale również takie, które zapewnia większe bezpieczeństwo jazdy.
Wciskanie pedału gazu, puszczanie stopy. Wciskanie, puszczanie. Bardzo trudno jest zachować stałą pozycję ułożenia swojej nogi siedząc w fotelu przez dłuższy czas. Dzięki stosowaniu tempomatu zachowujemy płynność jazdy. Czasami ciężko jest utrzymać stałą prędkość, szczególnie, jeśli droga przebiega przez wzniesienia i zjazdy. Sprawia to, że często auto nam nadmiernie przyspiesza lub zwalnia. Ustawiając odpowiednią prędkość na tempomacie auto samo będzie dostosowywać wszystkie parametry do aktualnych warunków jazdy.
Każdy kierowca chce, żeby jego auto pobierało jak najmniej paliwa. Na jego zużycie wpływa nie tylko styl jazdy, ale również korzystanie z wielu dodatków poprawiających komfort podróżowania. Jednym z czynników mających przełożenie na oszczędność pieniędzy wydawanych na paliwo jest stosowanie tempomatu. Dzięki utrzymaniu płynnej jazdy uzyskasz dużo niższe spalanie podczas przejazdu, niż gdybyś jechał z wyłączonym tempomatem. Według wielu wyliczeń podróż na tej samej trasie z włączonym tempomatem powoduje, że spalanie jest niekiedy o 10 % mniejsze.
Często bywa tak, że im mniej musimy robić w samochodzie, tym bardziej zostaje uśpiona nasza czujność. Jest to o tyle niebezpieczne, że przy dłuższej trasie możemy całkowicie wyłączyć naszą uwagę, co bywa bardzo ryzykowne. Jedną z zalet tempomatu, o której zazwyczaj się nie wspomina, jest możliwość utrzymywania stopy przez cały czas na pedale hamulca. W przypadku gwałtownego hamowania pozwala to skrócić czas reakcji. Te zaoszczędzone kilka setnych sekundy czasem naprawdę może uratować życie. Jeśli dbanie o bezpieczeństwo jazdy jest dla Ciebie priorytetem - tego rodzaju argument może okazać się kluczowy w decyzji o zakupie auta. Im większe poczucie bezpieczeństwa, tym większy komfort i przyjemność jazdy!
To nie tak, że włączasz tempomat i samochód jedzie sam do celu. Po drodze mogą przecież pojawić się różne przeszkody. Dlatego jego działanie skonstruowane jest tak, że układ rozłącza się po użyciu pedału hamulca lub pedału sprzęgła w autach ze skrzynią manualną. Ponieważ przypisana urządzeniu prędkość jest zazwyczaj zapamiętywana, to aby powrócić do jej utrzymywania wystarczy ponownie przycisnąć przycisk tempomatu. Inaczej jest ze zwiększaniem prędkości, na przykład podczas wyprzedzania. Jeśli kierowca przyspieszy, to układ cały czas będzie pracował. Po odpuszczeniu pedału gazu automatycznie powróci do utrzymywania zadanej prędkości.
Dziś kierowca musi uważać na więcej rzeczy na drodze niż kiedyś. Między innymi dlatego SEAT Ateca wyposażony jest w najnowsze rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, które pozwalają kierowcy na odpowiednie skupienie. Jednym z nich jest aktywny tempomat, który w połączeniu z nawigacją rozpoznaje ograniczenia i odpowiednio dostosowuje prędkość, jednocześnie utrzymując pojazd w pasie ruchu. Na stronie G&G Auto Rzeszów znajdziesz modele idealnie dobrane do Twoich potrzeb, również takie z inteligentnymi tempomatami, które same redukują prędkość w przypadku napotkania przed sobą przeszkody.